Get Adobe Flash player

Kalendarz

« Sierpień 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Aktualności

 

***

W czasie wakacji kancelaria parafialna czynna jest w niedzielę po sumie.

***

Poświęcenie pojazdów mechanicznych po wszystkich Mszach Świętych w niedzielę 16 lipca.

 

***

Kardynał Gerhard L. Müller o zamykaniu kościołów
i ograniczeniach w dostępie do Eucharystii

Kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, ostro skrytykował zamykanie kościołów oraz postawę biskupów, którzy popierali oderwanie wiernych od Eucharystii.

 - To niezwykle poważne. Myśl sekularna utorowała sobie drogę do Kościoła - powiedział. - Jedna rzecz to przedsięwziąć środki zapobiegawcze celem zminimalizowania ryzyka zakażenia, druga - zakazać liturgii. Kościół nie jest klientem państwa i żaden biskup nie ma prawa w ten sposób zakazać Eucharystii. Co więcej byliśmy świadkami karania księży przez ich biskupów za celebrowanie Mszy świętej dla kilku osób, a to oznacza, że uznali się oni za świeckich urzędników. Ale naszym najwyższym pasterzem jest Jezus Chrystus, nie Giuseppe Conte czy inna głowa państwa. Państwo ma swoje zadania, ale Kościół ma swoje – wyjaśnił.

 - Jesteśmy wezwani do tego, by nakładać sobie na ramiona każdego dnia nasz krzyż, ale musimy też wyjaśnić wierzącym ich cierpienie w zgodzie z Ewangelią. Zakazywanie uczestnictwa w liturgii idzie w przeciwnym kierunku. Wprowadzanie zewnętrznych środków jest zadaniem państwa, naszym zadaniem jest obrona wolności i niezależności Kościoła; Kościół ma pierwszeństwo w duchowym wymiarze. Nie jesteśmy jakąś agencją podległą państwu – dodał hierarcha.

 Purpurat podkreślił też, że oglądanie Mszy świętej w telewizji nie może zastąpić realnego w niej uczestnictwa. - Oczywiście, jeżeli jest się we więzieniu, w obozie koncentracyjnym czy w innej wyjątkowej sytuacji, to można duchowo uczestniczyć w Eucharystii, ale to nie jest normalna rzecz - wskazał.

 - Bóg stworzył nas jako ciało i duszę. Bóg towarzyszył Swojemu ludowi przez historię, uwolnił go z niewoli w Egipcie, nie dokonał wirtualnego wyzwolenia. Jezus, Syn Boży, stał się ciałem, wierzymy w zmartwychwstanie ciała. To dlatego fizyczna obecność jest dla nas absolutnie konieczna. Dla nas, nie dla Boga. Bóg nie potrzebuje sakramentów, my ich potrzebujemy – zaznaczył.

 - Nie jesteśmy platońskimi idealistami, nie możemy śledzić Mszy świętej z domu, poza wyjątkowymi sytuacjami. Nie, musimy iść do kościoła, spotkać się z innymi, przekazywać Słowo Boże – powiedział były Strażnik Wiary.

 Kard. Müller odniósł się też do słów arcybiskupa La Platy w Argentynie, Victora Manuela Fernandeza, bliskiego współpracownika papieża Franciszka. Według tego hierarchy obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej wynika tylko z przykazań kościelnych i mógłby zostać zniesiony.

 - To kolejny przykład katastrofalnej formacji teologicznej. Trzecie przykazanie jest ufundowane w Bożym prawie: obliguje żydów do święcenia Dnia Pańskiego. Dla nas, chrześcijan, tym dniem jest dzień Zmartwychwstania. Mamy też przykazanie, które dał nam Jezus: czyńcie to na Moją pamiątkę. [...] W czasie Mszy świętej uczestniczymy w misterium paschalnym. Jasno mówi o tym II Sobór Watykański w Sacrosanctum Concilium i Lumen Gentium (nr 11). A mimo tego są biskupi, którzy mówią, że niektórzy wierni są zbyt silnie przywiązani do Eucharystii. To absurd. Eucharystia jest jedyną prawdziwą adoracją Boga poprzez Jezusa Chrystusa. To nie jest jedna z wielu form liturgii, ale raczej wszystkie formy liturgii mają uzasadnienie swojego istnienia w Eucharystii. Wszystko otrzymuje siłę i spójność z Eucharystii - powiedział.

 - Są biskupi, którzy nazywają się katolikami, ale nie rozumieją centralnej wartości Eucharystii. To prawdziwy skandal: to oni są prawdziwie skostniali, prawdziwie klerykalni, a nie ci, którzy na poważnie przejmują się słowami Jezusa i doktryną Kościoła. To przewrotny sposób myślenia. Ten „modernistyczny” katolicyzm to autodestrukcyjna ideologia - dodał.

 Hierarcha wskazał ponadto, że mylą się ci biskupi, którzy uczą wiernych, iż najważniejsze jest zachowanie zdrowia.

 - To burżuazyjny, ześwieczczony Kościół, a nie Kościół, który żyje Słowem Jezusa Chrystusa. Jezus wzywał nas, by szukać najpierw Królestwa Bożego. Czym jest życie, wszystkie dobra świata, w tym zdrowie, jeżeli utracimy duszę? Ten kryzys pokazał, że wielu naszych pasterzy myśli tak, jak świat, uważa siebie raczej za urzędników socjalnego systemu religijnego, niż za pasterzy Kościoła – wskazał.

Jak dodał Müller, nie jesteśmy fideistami, takimi, którzy mówią, iż nie trzeba żadnych lekarstw, bo starcza nam Bóg; ale współczesna medycyna nie może zastąpić modlitwy, to dwa wymiary, które trzeba odpowiednio połączyć.

 

 

 

 

 

***

W związku z zamknięciem świetlic wiejskich nie będzie do odwołania Mszy św. w Komorowie i Pogorzale.

***

W związku z zaistniałą sytuacją nasza parafia organizuje pomoc osobom starszym, samotnym w robieniu zakupów. Od poniedziałku do soboty w godz. od 8.30-10 pod numerem telefonu 669 848 942 będą zbierane zamówienia, a następnie w godzinach ok. południowych dostarczane pod adres. Zamawiamy tylko najpotrzebniejsze rzeczy i w rozsądnej wielkości. Zakupy będą robione tylko w jednym sklepie (nie ma czasu w obecnej sytuacji na szukanie tańszego lub lepszego asortymentu). W przypadku większej ilości  zakupów i osób, nie będą dostarczane każdemu indywidualnie paragony, będą one do wglądu na parafii.

***

Zgodnie z rekomendacją Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, powołując się na kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:

a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Proszę całą wspólnotę diecezjalną o sumienne przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych.

 

+ Ignacy Dec

Biskup Świdnicki

 

 ***

 

Ze względu na sytuację epidemiologiczną na świecie pielgrzymka do Ziemi Świętej zostaje przeniesiona na wrzesień.

 

***

 

 

W dniach 20-21 marca organizujemy wyjazd na Misterium Męki Pańskiej do Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów. Wyjazd połączony będzie ze zwiedzaniem Warszawy i Niepokalanowa.

***

 

 

Alumni Patriarchalnego Wyższego Seminarium Duchownego z Ziemi Świętej w naszej parafii.


Na zaproszenie ks. Proboszcza gościliśmy w naszej parafii Przełożonych i Alumnów WSD Patriarchatu Łacińskiego z Jerozolimy. Alumni pod przewodnictwem ks. Rektora Yacouba Y. Rafidi i ks. Johny Sami Bandali Bahbaha zwiedziali Polskę od 7 do 21 lipca. Będąc tydzień na Dolnym Śląsku odprawiali codzienna Eucharystię w naszym kościele.

received_10216206194338387.jpeg - 743.60 KB

 

 

received_10216206195338412.jpeg - 408.15 KB

 

 

 

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj157
WczorajWczoraj343
WszystkieWszystkie589442

Zegar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player