« Wrzesień 2017 »

Domowy Kościół

Domowy Kościół (DK) jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele. Łączy w sobie charyzmaty dwóch ruchów: Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre Dame, który powstał we Francji w 1938 r. z inicjatywy kilku małżeństw i ks. Henri Caffarela. Dorobek i doświadczenia obu tych ruchów, jak również nauka Soboru Watykańskiego II o małżeństwie i rodzinie, zainspirowały Ks. Franciszka Blachnickiego (1921 - 1987) - twórcę Ruchu Światło-Życie - do pracy z rodzinami i do utworzenia w 1973 r. ruchu wspólnoty rodzinnej, który ostatecznie (1978 r.) nazwał Ruchem Domowy Kościół.  W rozwoju Domowego Kościoła ściśle współdziałała z Założycielem s. Jadwiga Skudro.

Domowy Kościół jest ruchem małżeństw sakramentalnych mającym na celu pogłębianie duchowości małżeńskiej. Jego członkowie dążą do bliższego poznania Boga zachowując jedność małżeńską i rodzinną. Ruch pragnie pomóc małżonkom trwającym w sakramentalnym związku w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim. W tym celu otrzymał ku pomocy ZASADY Domowego Kościoła.

Domowy Kościół jest ruchem laikatu, dlatego też sprawy organizacyjne i odpowiedzialność za pracę duchową w kręgach podejmują ludzie świeccy (pary animatorskie na poziomie kręgu, rejonu, diecezji, filii, kraju i za granicą), którzy otrzymują w swojej służbie niezbędną pomoc kapłana. Gwarantuje on łączność Ruchu z Kościołem hierarchicznym oraz czuwa, aby została zachowana wierność nauce Kościoła. Małżeństwa DK chcą upowszechniać duchowość małżeńską, czyli wspólną dla małżonków drogę do Boga.Chcą służyć innym małżeństwom na drodze pogłębiania ich chrześcijańskiej dojrzałości, pomagać rodzinom zagrożonym rozbiciem i chronić małżonków od życia obok siebie.

Zapraszamy do WSPÓLNOTY Domowego Kościoła małżeństwa sakramentalne.

Osoby kontaktowe w parafii:

Dorota i Damian Nowakowscy - tel. 600-948-650

Więcej informacji o ruchu na stronie ogólnopolskiej DK.